Jehličí jako gurmánská specialita? |
23. května 2017
Chuťový zážitek je nepřenositelný. Chcete-li jehličí coby delikatesu vyzkoušet, vězte, že je nejvyšší čas! Křehké mladé výhonky v teplém počasí velmi brzy dorostou a jejich křehkost a svěžest vymizí.
„Zakousnout se“ do jehličnanů můžete v mnoha variantách. Většina z nich je jedlých (např. modřín, borovice nebo jedle), ale rostou v našich zeměpisných šířkách i tací, které není radno ochutnávat (třeba takový jedovatý tis červený…). Zůstanete-li proto prozatím u krále našich jehličnanů, určitě neprohloupíte.
Smrk ztepilý roste jak „divoce“, tak v mnoha zahradních a parkových variantách výsadby. Jedlé jsou všechny, a tak se nemusíte obávat, že zrovna tu „ztepilost“ netrefíte. :-)
Využití v kuchyni
Mladé smrkové výhonky je nejlepší sklízet okamžitě, jakmile se první světle zelené jemné chomáčky na koncích větví objeví. Můžete je jíst zasyrova nebo je přidávat k vařeným jídlům jako koření. Skvěle se snášejí s masovými pokrmy, vynikající chuťový zážitek zaručují v marinádách (např. uzený losos marinovaný ve smrkových výhoncích nemá chybu), hodí se ale i do bramborových jídel nebo zeleninových rizot. Výhonky můžete zkusit i naložit na způsob okurek.
Kdo raději něco sladkého, může vyzkoušet vanilkovou zmrzlinu se smrkovým sirupem nebo třeba smrkové linecké koláčky.
Na smrkový sirup nebo olej můžete použít i delší mladé výhonky, které už by zasyrova byly obtížnější na skus. Postupem času totiž výhonkům ubývá svěží kyselost a nahrazuje ji dřevnatější pryskyřičná příchuť. Olej ze smrkových výhonků můžete používat na ochucování salátů, dipů či krémových polévek, ale lze jej použít i na vaření či grilování (v závislosti na tom, jaký olej zvolíte, resp. na jeho tepelné stabilitě a bodu zakouření).
Využití v lidovém léčitelství
Vzhledem k tomu, že smrk obsahuje velmi zdravé silice, využíval se často jako kloktadlo k léčbě zánětů dutiny ústní. Smrkový sirup byl považován za jeden z nejúčinnějších prostředků v boji proti kašli a rýmě.
Smrkové linecké koláčky
1 žloutek nebo rovná lžíce jablečného pyré
40 g sušené třtinové šťávy (popř. třtinového cukru)
80 g celozrnné špaldové mouky jemně mleté
70 g špaldové mouky hladké (bílé)
3 lžíce drobně nasekaných mladých smrkových výhonků
Z uvedených surovin vypracujeme těsto a necháme jej min. hodinu v lednici odpočinout. Rozválíme a vykrájíme libovolné sušenky. Pečeme v troubě vyhřáté na 160 stupňů 10 – 15 min dozlatova.
Květák na jalovci a smrku
Koho láká zkusit něco extravagantního, tak níže uvedený recept je jasná volba!
Pozn.: Šlehačku jsem použila kokosovou (tuhou část z plechu) a syrovátku jsem koupila již hotovou.
Smrkový sirup
Omyté a osušené smrkové výhonky vrstvíme „na střídačku“ s medem do uzavíratelných sklenic. Necháme v teple na okenním parapetu, dokud směs z větší části nezkapalní (cca 3 – 4 týdny). Přecedíme, vymačkáme přes plátýnko a udržujeme v chladu.
Smrkový olej
4 hrnky olivového (příp. jiného) oleje
2 hrnky mladých smrkových výhonků
Olej zahřejeme na 60 stupňů, poté sundáme z plotny. Do teplého oleje nasypeme oprané a okapané smrkové výhonky a necháme asi dva týdny v chladu louhovat. Poté přecedíme a slijeme do lahviček.
Zdroje inspirace: Květinová kuchařka (J. Vlková); Vaříme podle Herbáře (K. Winterová, L. Rybová); www.paukertova.cz; www.cuketka.cz
©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová