Moučné dilema: 2. část

06. prosince 2016

V minulém článku (více zde) jsme si blíže představili mouky obsahující lepek, dnes se „podíváme pod kůži“ moukám bezlepkovým.

Bezlepkových druhů mouky je na trhu opravdu velké množství. Liší se použitím, vlastnostmi, strukturou a zejména chutí. Jedno mají společné – díky absenci lepku výrazně hůře kynou (některé nekynou vůbec), jsou podstatně více nasákavé a vypracování těsta z nich vyžaduje více trpělivosti. Pokud tedy chcete vařit či péct zcela bez lepku (např. připravovat pečivo či knedlíky), pro začátek je vhodnější využít připravených směsí (např. Jizerka), které svým složením kombinují bezlepkové mouky a škroby.

S bezlepkovými moukami ale přesto experimentovat určitě můžete. S jejich pomocí bude příprava jídla pestřejší, nápaditější i zdravotně přínosnější.

 

RÝŽOVÁ MOUKA

Rýžovou mouku seženete v „bílé“ i celozrnné variantě. Rýže platí za lehce stravitelnou potravinu, snadno zvyšující pocit nasycení. Této vlastnosti hraje do karet rovněž poměrně vysoký glykemický index (především u rýže loupané – bílé).

Bílá varianta této mouky je velmi jemná, strukturou připomíná hladkou mouku a vyniká velmi dobrou pojivostí. Její nespornou výhodou je i skutečnost, že díky své barvě nijak nepozmění vzhled pokrmu (např. světlých omáček) a její chuť je také relativně neutrální. Po namletí má typické rýžové aroma a hodit se vám bude nejen do asijských jídel, ale také k zahuštění jemných omáček nebo do standardních bezlepkových směsí, nejčastěji v kombinaci s moukou kukuřičnou a pohankovou.

Celozrnná rýžová mouka má výrazně hrubší strukturu, ale také si díky způsobu získání z neloupaného rýžového zrna (resp. dochází k odstranění pouze svrchního nestravitelného obalu) zachovává nesrovnatelně více přínosných obsahových látek (např. vitaminy skupiny B, vitamín E, železo, mangan či zinek). Využití má zhruba stejné jako mouka rýžová „bílá“. K zahuštění se spíše než do omáček hodí do zeleninových jídel, ale také do obalovacích či knedlíkových směsí nebo k přípravě pečiva.

 

POHANKOVÁ MOUKA

Neboli mouka namletá z pohankových krup je také k sehnání jak v bílé, tak celozrnné variantě. Pohanka vyniká spoustou velmi přínosných obsahových látek, zejména pak rutinu (více si můžete přečíst zde). Bývá součástí chutných směsí na palačinky, lívance, sladké či slané pečivo i zákusky. Francouzi z ní připravují vyhlášené palačinky ve sladké (crêpes) i slané (galettes) podobě. Má jemnou strukturu a světlou barvu a tudíž dobré univerzální zahušťovací předpoklady. Někomu však může vadit její poměrně intenzivní aroma a chuťová stopa. Své uplatnění právem stále častěji nachází při přípravě těsta na většinu tradičních druhů vánočního cukroví, připravovaných z hladké mouky (v kombinaci s pšeničnou či špaldovou moukou). Zkuste třetinu použité mouky nahradit pohankovou a budete příjemně překvapeni.

celozrnnou pohankovou moukou je potřeba zacházet opatrně, především pokud s jejím použitím prozatím nemáte příliš zkušeností. Je hutnější, chuťově i aromaticky podstatně výraznější a tmavší. Někomu tyto vlastnosti vyhovují, jinému díky nim pohanka k srdci příliš nepřiroste. Celozrnnou pohankovou mouku proto zpočátku přidávejte do té bílé (či jakékoli jiné mouky) jen v minimálním poměru a dle chuti postupně přidávejte.

U pohankové mouky, zejména pak u té bílé, počítejte s tím, že smícháním s tekutinou po určité době značně nabude a zhoustne – víc, než jsme zvyklí u jakýchkoli jiných druhů mouky. Pokud ji ale necháte „stát“ příliš dlouho, zřídne, až zvodnatí.

 

JAHELNÁ MOUKA

Jahelná mouka se získává rozemletím jáhel neboli loupaného prosa. Díky němu je bohatá na vitamíny skupiny B, mangan, fosfor nebo železo. Díky svému zásaditému charakteru je vhodnou moukou při boji s překyselením organismu. Strukturou připomíná polohrubou pšeničnou mouku, od ostatních druhů bezlepkové mouky se liší charakteristickou žlutou barvou a také výslednou „plnou“ chutí. Ve srovnání s rýžovou moukou mají pokrmy z ní připravené o něco hrubší strukturu. Určitě ji vyzkoušejte například na přípravu bešamelu nebo placek. Můžete s ní bezpečně zahušťovat i většinu omáček.

 

ČIROKOVÁ MOUKA

Mouka z čiroku, obiloviny pocházející z východní Afriky, vyniká vysokým obsahem hořčíku, železa, fosforu či v rostlinné říši vzácného selenu. Působí protizánětlivě, může pomoci při zvýšené hladině cholesterolu nebo cukrovce. Mouka má středně hrubou konzistenci a chuťově malinko připomíná hrašku. Je vhodná na zahušťování všech druhů pokrmů, na obalování, ale i pečení. Můžete ji přidávat k jiným druhům mouky při pečení přílohového pečiva, sušenek nebo moučníků, u kterých očekáváte jen minimální či žádné nakynutí. Samotná čiroková mouka vám totiž nevykyne. Pokud chcete, aby tato mouka hrála v pečení prim, zkuste z ní upéct slané krekry.

Čirokovou mouku uvedla na trh společnost Probio a můžete ji koupit ve dvou variantách. Ze zemědělské produkce Číny nebo ze zemědělské produkce České republiky, konkrétně moravských Velkých Hostěrádek.

 

CIZRNOVÁ MOUKA

Cizrnovou mouku si s žádnou jinou nespletete. Připravuje se semletím sušené cizrny, má charakteristické jemně oříškové aroma a hladkou až polohrubou strukturu. Nejvíce využívaná je v orientálních receptech, v našich končinách najde nejčastěji uplatnění při zahušťování polévek a omáček, ale i například zeleninových variant karbanátků nebo placek či sladkých muffinů s blízkovýchodním nádechem. V obchodech se s ní nejčastěji setkáte v kombinaci s kukuřičnou krupicí.

Čím je cizrna našemu zdraví prospěšná a tipy na její využití v kuchyni najdete v tomto článku.

 

KUKUŘIČNÁ MOUKA

Kukuřičnou mouku koupíte v hladké nebo polohrubé variantě. Nejznámější je pravděpodobně kukuřice vymletá do podoby krupice (velmi hrubé struktury mouky), ze které se vyrábí tradiční italská polenta. Samotná kukuřičná mouka najde v kuchyni široké spektrum využití. Mexičané z ní připravují tortilly, Američané chléb, u nás v Čechách se nejčastěji používá na přípravu slaných i sladkých kaší, placek, slaných palačinek nebo třeba noků.

Vyzkoušet z ní můžete také například bezlepkové šišky s mákem (recept součástí tohoto článku). Kukuřičná mouka na sebe váže poměrně hodně tekutin a pečivo z ní má větší tendenci se drobit. Této vlastnosti můžete velmi dobře využít při přípravě takového druhu drobenky, která snese nezaměnitelnou kukuřičnou příchuť.

 

MANDLOVÁ MOUKA

Mandlová mouka se vyrábí ze sladkých loupaných mandlí. U té v biokvalitě si můžete být jistí, že jejich loupání proběhlo co možná nejšetrnějším způsobem pro zachování cenných obsahových látek (tzn. bez spařování vroucí vodou). O prospěšnosti mandlí si můžete přečíst v tomto článku (článek Mandle).

Vykynutí se u mandlové mouky nedočkáte. Do kynutých těst ji proto přidávejte jen v minoritním množství. Skvěle se bude hodit do všech dezertů, do kterých byste použili drcené mandle, kaší, pudinků, palačinek či lívanců. Bývá tradiční součástí proslulých makronek, použít ji můžete i k výrobě domácího marcipánu.

 

SÓJOVÁ MOUKA

Ani sójová mouka se vykynutí nedočká a při přípravě kynutého pečiva je tak její pozice značně znevýhodněná. Má však řadu jiných užitečných vlastností. Je zásadotvorná, pomáhá tudíž podobně jako mouka jáhlová při překyselení organismu. Obsahuje plnohodnotné bílkoviny, vitamín B1 a B3, lecitin, vápník a hořčík.

Obsažený lecitin ji pasuje do role oblíbeného náhradníka vajec. Přidáním cca 5 % z celkového množství mouky do těsta nahradíme jedno vejce. Lecitin zároveň i prodlužuje trvanlivost z této mouky připraveného pokrmu. Nejčastěji se sójová mouka přidává k mouce pšeničné či špaldové a to max. do množství 25 % celkového objemu. Výborně se hodí k zahušťování, přípravě bešamelů, do lívanců nebo palačinek.

Sójová mouka bývá nejčastěji k dostání buď jako hladká nebo hrubá, hladká navíc také v odtučněné variantě.

 

MOUKA Z JEDLÝCH KAŠTANŮ

Kaštanová mouka vzniká mletím sušených jedlých kaštanů. Ty jsou bohaté na vitamín C, obsahují kyselinu listovou a řadu minerálních látek – např. mangan, měď nebo draslík, který pomáhá proti únavě, stresu a nervovému vypětí. Díky malému množství jednoduchých cukrů jsou snadno vstřebatelné a nezpůsobují markantní výkyvy hladiny krevního cukru.

Kaštanová mouka má delikátní nasládlou chuť, charakteristické kaštanové aroma a velmi jemnou konzistenci. Výborně si rozumí se špaldovou a bílou pohankovou moukou (ale můžete ji kombinovat i s jinými druhy mouky). Skvělým parťákem jí bývá čokoláda a kakaové máslo. Chutnat vám určitě bude v pečivu, dortech, krémech, ale také jako zavářka v polévce nebo bešamel v houbových lasagních.

 

ŽALUDOVÁ MOUKA

Žaludová mouka byla v dobách nedostatku více méně znouzectnost. Až mnohem později se ukázalo, že tato mouka má vysokou nutriční hodnotu. Ve srovnání s moukou pšeničnou obsahuje mnohem více draslíku, vápníku a hořčíku, je významným zdrojem vitaminů skupiny B, vlákniny i nenasycených mastných kyselin.

Žaludová mouka má hladkou strukturu s hrubšími kousky a netradiční kořeněnou chuť. Při pečení  (např. perníčků, sušenek, koláčů či přílohového pečiva) bývá nejčastěji párována s moukou pšeničnou nebo špaldovou v poměru cca 1:3 (ve prospěch pšenice či špaldy). Samostatně ji můžete vyzkoušet na přípravu placek nebo s ní zahustit bramborákové těsto či karbanátky.

 

MOUKA Z ČERVENÉ ČOČKY

Mouka z červené čočky obsahuje velké množství poměrně dobře stravitelných bílkovin, velké množství vitaminů skupiny B, kyseliny listové, již zmiňovaného draslíku, ale také fosforu, hořčíku a vápníku, tj. nejdůležitějších minerálních látek v těle. Díky zvýšenému obsahu železa je vhodná mimo jiné při chudokrevnosti, pomáhá při zvýšeném cholesterolu a reguluje trávení i hladinu cukru v krvi.

Tato mouka vás určitě nezklame při zahušťování polévek nebo zeleninových pokrmů, dobrou službu udělá i při obalování, ale její krásnou oranžovou barvu a jemné aroma je škoda nevyužít i jinak. Zkuste s její pomocí upéct sušenky, lívance, nebo třeba sladké či slané muffiny. Při pečení ji můžete začít k jiným moukám přidávat postupně, ale třeba u sušenek to určitě nutné není – použijte ji klidně samostatně.

 

Rýžové knedlíčky s jahodovým žahourem a ghítelou

(2 – 3 porce)

150 g rýže Arborio

3 PL rýžových vloček (příp. jiných)

3 PL strouhaného kokosu

3 PL rýžové mouky (může být bílá i celozrnná)

libovolné sladidlo (agávový sirup, med, třtinový či kokosový cukr…)

na žahour: čerstvé či mražené jahody (maliny, ostružiny, borůvky…), datlový či jiný sirup, skořice

ghítela

Rýži uvaříme ve 2 – 2,5 násobném množství vody dle návodu na obalu. V posledních 5 minutách vaření přisypeme vločky. Necháme vychladnout, přidáme kokos a rýžovou mouku a dle chuti dosladíme. Z hutné směsi tvarujeme knedlíčky o velikosti golfového míčku (pokud by byla směs příliš řídká, lze přidat rýžovou mouku) a ve vroucí vodě vaříme cca 8 minut (knedlíčky často až na hladinu nevyplavou, jsou těžké, proto na to nespoléhejte a raději hlídejte čas).

Žahour si připravíme zahřátím a krátkým povařením lehce pomačkaného ovoce se sirupem a skořicí. Zdobíme ghítelou nebo jakkoli jinak dle chuti a fantazie.

 

 

Pohankové čokomuffiny s borůvkami

(cca 8 ks velkých muffinů, popř. 14 menších)

90 g bílé pohankové mouky (cca 1/5 lze nahradit celozrnnou pohankovou moukou)

1 KL prášku z vinného kamene

1 KL jedlé sody

4 vrchovaté PL medu (příp. více dle chuti, nepřidávat tekutý med, aby těsto nezřídlo, pokud bude potřeba více přisladit, přidat raději třtinový cukr, panelu nebo kokosový cukr)

100 podmáslí (lze nahradit rozmícháním cca 60 ml rostlinné smetany s 40 ml vody)

1 vejce (příp. 30 g hrašky vanilky rozmíchané v 45 – 50 ml vody)

30 g ghí nebo kokosového tuku

1 vrchovatá PL kvalitního kakaového prášku

borůvky (či jiné bobulovité ovoce) dle chuti (lze použít i mražené)

Mouku smícháme s kakaovým práškem, sodou a práškem z vinného kamene. V jiné misce smícháme vejce (hrašku s vodou) s podmáslím (rostlinnou smetanou s vodou), máslem (kokosovým tukem) a medem a prošleháme. Obě směsi opatrně smícháme, vmícháme borůvky (pokud použijeme mražené, vmícháme je zmrzlé, nerozmrazujeme). Těstem naplníme košíčky (formičky) na muffiny a pečeme na 180 stupňů cca 40 minut.

 

 

Čirokové zelňáčky

(množství cca 45 ks)
200 g hladké čirokové mouky

35 g pohankové mouky (bílé)

15 g pohankové celozrnné mouky

50 g kukuřičného škrobu

1 vejce (nebo 1 PL mletého lněné semínka nabobtnalého ve 2 – 3 PL vody)

180 – 200 ml teplé vody

2 PL řepkového oleje

100 g uzeného tofu + 1 PL tamari

240 g kysaného zelí

2 KL soli

1 KL uzené papriky (koření)

2 KL celého kmínu

tuk a např. polenta na vymazání a vysypání formy

Tofu pokrájíme na malé kousky a nasucho opražíme na pánvi s tamari omáčkou. Necháme zchladnout. Obě mouky smícháme se škrobem, solí, kořením, (tofu) škvarky a zelím. Přidáme vejce (příp. nabobtnalé lněné semínko) a olej a postupně přidáváme teplou vodu. Vypracujeme těsto, které navlhčenýma rukama rozprostřeme na vymazaný a vysypaný plech (velikost plechu cca 28 x 39 cm). Nožem nebo rádýlkem naznačíme jednotlivé krekry a dáme péct do trouby vyhřáté na 180 - 200 stupňů na cca 45 - 50 min.

 

 

Palačinky z banánů, pohankové a mandlové mouky

(cca 6 – 8 ks)

130 g bílé pohankové mouky

50 g mandlové mouky

400 ml rostlinného (či klasického) mléka

2 - 3 banány

1 PL rozpuštěného kokosového oleje

špetka soli

1KL kvalitního vanilkového extraktu

ovoce, ovesná smetana a med (či cokoli jiného) na ozdobení

Banány rozmixujeme. Obě mouky smícháme se špetkou soli, přidáme rozmixované banány a postupně přiléváme mléko s vanilkovým extraktem. Prošleháme. Nepřilnavou pánev potřeme kokosovým olejem a postupně usmažíme tenké palačinky. Můžeme zdobit ovocem a ovesnou smetanou promíchanou s trochou medu nebo jakkoli jinak dle chuti a fantazie.

 

 

Čokoládový dort s červeným vínem a kaštanovým pyré

(malý 3 – 4 patrový dortík, průměr spodního patra cca 10 cm)

Korpus:

1 vanilkový lusk

100 g rostlinného tuku (+ trocha na vymazání formy), případně másla

med podle chuti

20 g hrašky vanilky rozmíchané v cca 35 ml vody (nebo jeden žloutek)

1 vejce (nebo cca 30 g hrašky vanilky rozmíchané v cca 45 - 50 ml vody)

75 g pohankové mouky

30 g kaštanové mouky

1 KL prášku z vinného kamene

40 g kakaového prášku (+ trocha na ozdobu)

1,5 KL mleté skořice

160 ml červeného vína (např. Cabernet Moravia)

tuk na vymazání formy

Smícháme tuk s medem, hraškou (příp. vejcem a žloutkem) a vanilkovými semínky. Prošleháme, postupně přidáváme prosátou mouku s práškem z vinného kamene a kakaem smíchaným se skořicí. Opatrně přilijeme 160 ml vína a znovu prošleháme. Pečeme ve vymazané dortové formě o průměru 26 cm na 180 stupňů cca 30 min.

Krém:

cca 10 jedlých kaštanů

12 g kakaového másla (pasty)

2 PL datlového sirupu (nebo dle chuti)

1 PL kešu másla

1/2 vanilkového lusku (semínka)

mandlové mléko (podle potřeby)

Kaštany na vyboulené boční straně nařízneme a upečeme t v troubě cca 15 - 20 min. na 190 stupňů. Ihned po upečení je vyloupeme. Přendáme do mixéru, přindáme ve vodní lázni rozehřáté kakaové máslo a další suroviny a rozmixujeme do hladkého krému.

Čokoládová omáčka:

75 g bezmléčné hořké čokolády

25 ml červeného vína

Čokoládu ve vodní lázni smícháme s vínem

Na dokončení:

dobrý brusinkový džem (nejlépe domácí)

čerstvé brusinky na dekoraci

Z korpusu vykrájíme jednotlivé části, hustě je pomažeme brusinkovým džemem, naneseme krém a spojíme. Ozdobíme čerstvými brusinkami, zasypeme kakaem a dekorujeme čokoládovou omáčkou.

 

 

Čokoládové sušenky z červené čočky

(cca 40 ks)

½ hrnku změklého másla

1 ½  hrnku mouky z červené čočky

½ - ¾ hrnku třtinového nebo kokosového cukru

½ KL vanilkových semínek z lusku

¼ KL prášku z vinného kamene

špetka soli

špetka jedlé sody

1 vejce (nebo 1 vrchovatá PL jablečného pyré)

1 hrnek kvalitních čokoládových peciček nebo na kousky rozlámané čokolády

Do mixéru vložíme máslo a cukr a mixujeme do pěny. Přidáme vejce (pyré) a vanilku a opět krátce promixujeme. Poté přilijeme polovinu rozpuštěné (vychladlé) čokolády a promícháme. Mouku, prášek z vinného kamene a sodu prosejeme, přidáme špetku soli a pomalu vmícháme do čokoládové směsi. Nakonec vmícháme zbytek čokolády (pár peciček si necháme na ozdobu). Z těsta tvoříme kuličky, které mírně zploštíme do sušenkového tvaru a přendáme na plech vyložený papírem na pečení. Nakonec každou sušenku dozdobíme čokoládovými pecičkami a pečeme v troubě vyhřáté na 175 stupňů cca 10 minut. Před sundáním z plechu necháme sušenky vychladnout, aby se nepolámaly.

(na fotografii tmavší ze sušenek, recept na ovesné z červené pšenice v předchozím článku)

 

 

Zdroj inspirace:

www.probio.cz; www.mouky.cz

Radčina kuchařka bez lepku (Radka Vrzalová), Gurmet, Apetit

 

©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová

 

 

Rýžová celozrnná mouka  bez lepku 400g Mediate

Rýžová celozrnná mouka bez lepku 400g Mediate

Vyprodáno
Cena s DPH
39 Kč
momentálně vyprodáno
Bio nápoj ovesný kakaový 250ml Oatly

Bio nápoj ovesný kakaový 250ml Oatly

Vyprodáno
Cena s DPH
23 Kč
momentálně vyprodáno
BIO kakaový prášek odtučněný 150g

BIO kakaový prášek odtučněný 150g

Skladem
Cena s DPH
55 Kč
Bio mouka pohanková PRO-BIO

Bio mouka pohanková PRO-BIO

Skladem
Cena s DPH
69 Kč
Bio mouka z kaštanů Sv.Hild.  200g Sonnentor

Bio mouka z kaštanů Sv.Hild. 200g Sonnentor

Vyprodáno
Cena s DPH
170 Kč
momentálně vyprodáno
Mouka žaludová BIO 250g Bioobch.

Mouka žaludová BIO 250g Bioobch.

Vyprodáno
Cena s DPH
61 Kč
momentálně vyprodáno
BIO mandlová mouka 200g

BIO mandlová mouka 200g

Vyprodáno
Cena s DPH
115 Kč
momentálně vyprodáno
Jáhelná mouka hladká,hrubá 300g Natural

Jáhelná mouka hladká,hrubá 300g Natural

Skladem
Cena s DPH
24 Kč
BIO kukuřičná mouka hladká 450g PRO-BIO

BIO kukuřičná mouka hladká 450g PRO-BIO

Vyprodáno
Cena s DPH
27 Kč
momentálně vyprodáno
Mouka kukuřičná polohrubá 400g Natural

Mouka kukuřičná polohrubá 400g Natural

Skladem
Cena s DPH
14 Kč
Sojová mouka hladká plnotučná 250g Paleta

Sojová mouka hladká plnotučná 250g Paleta

Skladem
Cena s DPH
42 Kč
Sójová mouka odtučněná hladká 250g Ekoprodukt

Sójová mouka odtučněná hladká 250g Ekoprodukt

Vyprodáno
Cena s DPH
26 Kč
momentálně vyprodáno
Sojová mouka hrubá 250g Paleta

Sojová mouka hrubá 250g Paleta

Vyprodáno
Cena s DPH
26 Kč
momentálně vyprodáno
Bio čiroková mouka CZ 450g Naše Biofarma

Bio čiroková mouka CZ 450g Naše Biofarma

Vyprodáno
Cena s DPH
47 Kč
momentálně vyprodáno
Bio čiroková mouka 450g

Bio čiroková mouka 450g

Skladem
Cena s DPH
50 Kč
Ghítela 230g České ghíčko

Ghítela 230g České ghíčko

Vyprodáno
Cena s DPH
196 Kč
momentálně vyprodáno
nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce