Moučné dilema 1.část

28. listopadu 2016

Také jste si už kolikrát říkali, že byste vyzkoušeli jinou mouku než tu „klasickou“? A pak jste se zastavili před regálem shora dolů naplněným desítkami různých druhů mouky a nakonec jste bezradně odešli s tou mnohokrát odzkoušenou?

Je načase to změnit! Pojďme se společně podívat na několik v současné době nejprodávanějších druhů mouky a jejich možné kulinářské využití. (Jelikož mouku pšeničnou bílou všichni dobře známe, blíže se jí tentokrát věnovat nebudeme).

 

Zaměřme se nejprve na mouky obsahující lepek:

 

CELOZRNNÁ MOUKA PŠENIČNÁ

Od klasické mouky se liší tím, že je na rozdíl od bílé mouky vymleta z celého zrna. Obsahuje tak i vnější části zrna, bohaté na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Díky obsaženým polysacharidům má zároveň nižší glykemický index a nepřispívá tudíž k tak vysokým výkyvům hladiny cukru v krvi. Pšeničná mouka obsahuje ze všech „lepkových“ mouk lepku nejvyšší množství (týká se zejména mouky bílé pšeničné).

Celozrnnou moukou můžete bílou mouku nahradit zcela, ale pokud s ní začínáte, je lepší postupně ji k bílé mouce přidávat (ideální je začít při poměru 1:3 ve prospěch mouky bílé) a jejich vzájemné poměry libovolně upravovat.

Běžně ji seženete ve variantě jemně mleté (strukturou odpovídá spíše hrubší hladké až polohrubé mouce) a hrubě mleté (strukturou se blížící bílé mouce hrubé). Použít je můžete stejným způsobem, jakým používáte mouku bílou – jemně mletou k pečení dezertů, přípravě kynutého těsta, k přípravě jíšky, trojobalu nebo třeba bešamelu. Hrubě mletá celozrnná mouka se vám bude hodit při vaření zavářkových i přílohových knedlíků, noků nebo některých druhů buchet.

Obecně u celozrnných druhů mouky počítejte s tím, že při přípravě spotřebuje o něco více tekutiny, že vám těsto při kynutí i pečení méně nabude než těsto z mouky bílé a bude méně nadýchané. Zůstane však déle vláčné, bude chuťově výraznější a jeho větší hutnost přispěje ke konzumaci menšího množství, než by bylo zkonzumováno při přípravě z bílé mouky. Celozrnné výrobky jsou především díky obsažené vláknině někdy náročnější na trávení (zejména u menších dětí a citlivějších osob).

Všechny celozrnné mouky mají díky vymletí z celého zrna (včetně olejnatého klíčku) kratší trvanlivost než mouky bílé. Nevyplatí se je tak proto nakupovat ve velkém množství a není vhodné je dlouhodobě bezpečně skladovat v teple (cca nad 15 stupňů) a na světlém místě.

U jakékoli celozrnné mouky je také vhodnější vybírat si ji bio kvalitě. Umělé pesticidy používané v konvenčním zemědělství mají totiž tendenci ukládat se právě v obalu zrna.

 

ŠPALDOVÁ MOUKA

Pod tímto názvem koupíte špaldovou mouku bílou a to jak hladkou, polohrubou, tak hrubou. Špalda je původní, nešlechtěnou odrůdou pšenice, přestože v poslední době s nárůstem její spotřeby dochází stále častěji ke šlechtění i v jejím případě.

Špalda ve srovnání s klasickou pšenicí obsahuje podstatně více bílkovin, prospěšného tuku, vitaminů, minerálů i vlákniny a je mnohem lépe stravitelná. S čistým svědomím ji rovnou můžete plně nahradit za mouku bílou pšeničnou. Její využití je s její mladší příbuznou také shodné. Má jemně oříškovou chuť a velmi příjemně voní.

 

ŠPALDOVÁ MOUKA CELOZRNNÁ

I celozrnná špaldová mouka je vymletá z celého špaldového zrna. Opět ji seženete v jemně mleté hrubě mleté variantě. Využít ji můžete shodně s celozrnnou moukou pšeničnou. Pouze je potřeba počítat s tím, že oproti mouce pšeničné má větší tendenci řídnout. Má tudíž trochu slabší zahušťovací schopnosti a hrubě mletá celozrnná špaldová mouka není zcela ideální volbou například pro přípravu knedlíků. Je vhodné ji proto kombinovat buď s hrubou moukou špaldovou (bílou) evt. s moukou celozrnnou pšeničnou hrubě mletou. Nic nezkazíte ani přidáním malého množství škrobu nebo v něm alespoň před vařením připravené knedlíky (týká se i noků) obalte.

 

ŽITNÁ MOUKA

Žitná mouka obsahuje z „lepkových“ mouk nejmenší množství lepku a je nejbohatším zdrojem vlákniny a bílkovin mezi všemi obilovinami. Působí tak blahodárně na oběhový systém, čistí krev a pomáhá harmonizovat činnost střev.

Výborně ji lze využít při přípravě perníkových těst. Cokoli z ní upečete, bude mít hlavně díky obsaženému chlorofylu tmavší barvu než v případě jakékoli jiné mouky. Žitná mouka se příliš nehodí do takových druhů těst, u kterých očekáváte jemnost a nadýchanost (např. palačinky či dezerty piškotového typu).

Díky poměrně nízkému obsahu lepku žitná mouka hůře kyne než ostatní „lepkové“ mouky. Při jejím použití se vám tak bude hodit větší množství droždí, kvásku, případně kypřícího (bezfosfátového) prášku.

Někdy se můžete setkat také s tzv. výražkovou moukou. Jedná se o mouku mezi žitnými nejsvětlejší, nejvíce vymletou. Má tedy nejmenší množství prospěšných obsahových látek a používá se zejména pro přípravu světlého výražkového chleba, dobrou službu udělá i jako součást perníkových těst.

 

ŽITNÁ MOUKA CELOZRNNÁ

Celozrnná žitná mouka se od té „světlé“ liší stejně jako jiné již zmíněné celozrnné mouky. Sehnat ji můžete v jemně mleté či hrubě mleté variantě, jimž odpovídá také způsob jejich použití. Pokud není hrubost mletí na obale uvedena, bývá nejčastěji strukturou podobná mouce polohrubé.

Nejlepší uplatnění najde při přípravě veškerého domácího pečiva, perníčků, knedlíků, halušek nebo třeba slaných i sladkých koláčů – skvěle si rozumí zejména s ovocem a ořechy (ve spolupráci s nimi z ní mimo jiné vykouzlíte vynikající drobenku).

 

CHLEBOVÉ MOUKY

Chlebové mouky mají ve srovnání se standardními moukami hrubší strukturu a malinko tmavší barvu a jsou vymletím uzpůsobeny tak, aby vázaly více vody a těsto z nich bylo tažnější. Chlebovou mouku můžete koupit jak pšeničnou, tak špaldovou i žitnou. Žitnou pak navíc ještě i v tmavé variantě – ta obsahuje více minerálních látek než žitná chlebová (světlá).

Nejlepší konzistence a chuti chlebového těsta obvykle dosáhnete kombinací žitné chlebové mouky s pšeničnou či špaldovou chlebovou moukou v poměrech, jaké vám budou vyhovovat. Můžete ale upéct např. pouze žitný chléb. Pouze je nutné vzít v úvahu typické vlastnosti žitné mouky. Celožitný chléb bude oproti tomu pšeničnému či špaldovému (nebo „kombinovanému“) hutnější a méně nadýchaný. Při jeho kváskové přípravě s množstvím kvásku nešetřete.

 

JEČNÁ MOUKA

Ječnou mouku zakoupíte v celozrnné variantě a výborně vám poslouží jako „společnice“ mouce špaldové či pšeničné (v poměru 1:5 ve prospěch pšenici/špaldě). Má jemné aroma a poměrně hrubou strukturu. Největší uplatnění najde u lívanců, zavářkových knedlíčků, palačinek či různých druhů jemného pečiva. Je lehce stravitelná, pomáhá těsto odlehčit a zvláčnit. Obsahuje poměrně malé množství lepku. Velmi dobře zahušťuje, vzhledem k tmavší barvě se však příliš nehodí do světlých omáček či bešamelů.

 

OVESNÁ MOUKA

I ovesnou mouku seženete zejména v celozrnné variantě. Oves obsahuje velké množství tuku, což z něho činí přeborníka v dodávce energie a pocitu nasycení. Těsto z ovesné mouky je hodně mazlavé, proto je vhodnější jej přidávat např. ke špaldové mouce v poměru max. 1:3 (platí hlavně pro pečení slaného pečiva či koláčů). Ovesná mouka má podobně jako mouka ječná zvláčňující vlastnosti. Skvěle se hodí na sušenky, do litých těst nebo koláčů.

 

MOUKA Z ČERVENÉ PŠENICE

Ač se to možná nezdá, červená pšenice patří k těm tradičnějším odrůdám. Její červenohnědé zbarvení je způsobené vysokým obsahem antokyanových barviv, jež mají silné antioxidační schopnosti.

Celozrnná jemně mletá mouka se zlatohnědým odstínem konzistencí připomíná hladkou až polohrubou mouku. Můžete s ní zacházet podobě jako s pšeničnou celozrnnou moukou. Tato je však jemnější a má příjemnější aroma. Využít ji můžete jako mouku již zmíněnou či mouku pšeničnou bílou (hladkou), skvělou službu vám poskytne jak při přípravě kynutých těst, tak koláčů, muffinů nebo třeba sušenek. Mouku pšeničnou či špaldovou jí můžete plně nahradit nebo je vzájemně dle chuti zkombinovat.

 

 

 

Kváskový žitno špaldový chléb

(1 bochník)

180 g žitné mouky chlebové

150 g celozrnné mouky špaldové jemně mleté

170 g špaldové mouky chlebové

1 vrchovatá polévková lžíce chlebového koření (nebo směs kmínu, koriandru a fenyklu)

1 kávová lžička soli

35 g čerstvého žitného kvásku

1 polévková lžíce psyllia

semínka dle chuti (slunečnicová, dýňová, konopná, lněná…)

tuk a polenta na vymazání a vysypání formy

Všechny mouky smícháme, přidáme chlebové koření a sůl a znovu dobře promícháme, přisypeme semínka, psyllium předem nabobtnalé v trošce vody a nakonec kvásek doplněný a rozmíchaný do půl litru vlažné vody. Dobře propracujeme, i s miskou vložíme do igelitového sáčku a necháme při pokojové teplotě 12 – 15 hodin stát. Po uplynutí této doby vyndáme těsto na pomoučenou pracovní plochu a několikrát přeložíme. Necháme 15 min odpočinout. Poté přendáme do vymazané a vysypané formy, pomocí rukou namočených v teplé vodě uhladíme (můžeme navrch ještě posypat dalšími semínky) a dáme i s formou na další dvě hodiny do sáčku. Pečeme v troubě vyhřáté na 220 stupňů cca 35 – 45 minut. Formu můžeme při pečení překrýt alobalem a až na posledních cca 10 min alobal odstranit a dopéct kůrku.

 

 

Dukátové buchtičky s čokoládovým krémem

(cca 12 ks)

50 g celozrnné pšeničné mouky jemně mleté

30 g polohrubé špaldové mouky (bílé, případně klasické pšeničné polohrubé)

20 g ječné mouky

špetka soli

10 – 15 g kokosového cukru (nebo třtinového cukru či panely)

menší hrst rozinek

cca 1 polévková lžíce medu

10 g čerstvého droždí

42 ml jahelného (či jiného) mléka

17 g másla (příp. cca 11 g ghí)

kapka rumu (nemusí být)

1 žloutek (nebo 20 g hrašky vanilky rozmíchané v cca 35 ml vody)

troška citrónové šťávy

cca 1,5 kávové lžičky kůry z biocitronu

máslo nebo ghí na vymazání pekáčku a potření buchtiček

čokoládový pudink připravený standardním způsobem nebo sójový čokoládový dezert Provamel

V misce smícháme mouky se špetkou soli a citronovou kůrou. V jiné misce lehce prošleháme žloutek (příp. hrašku s vodou) s medem, citronovou šťávou a roztopeným a mírně zchladlým máslem (příp. ghí). Přidáme rozinky předem namočené ve vodě s kapkou rumu. Droždí rozetřeme s ½ kávové lžičky cukru, zalijeme vlažným mlékem a necháme vzejít kvásek. Zaděláme těsto a necháme asi 80 min vykynout. Těsto rozdělíme na válečky, nakrájíme a vytvarujeme buchtičky, které skládáme do připraveného pekáčku. Necháme ještě chvilku nakynout, potřeme máslem a asi 15 – 20 min pečeme v troubě předehřáté na 170 stupňů. Podáváme s čokoládovým pudinkem, případně sójovým dezertem.

 

 

Bramborové noky s omáčkou z hlívy ústřičné

(4 porce)

500 g brambor

180 g celozrnné špaldové mouky jemně mleté

80 g bramborového škrobu

trocha soli

1 polévková lžíce olivového oleje

1 ovesná smetana Oatly

350 ml vývaru (Würzl)

350 g hlívy ústřičné

60 g jarní cibulky

2 stroužky česneku

čerstvý nebo sušený tymián dle chuti

2 polévkové lžíce strouhaného parmezánu (nemusí být)

jáhlová nebo rýžová mouka na zahuštění (pokud bude potřeba)

pepř, sůl dle chuti

Brambory omyjeme a dáme do pekáčku, do kterého jsme předtím nasypali sůl. Pečeme ve vyhřáté troubě na 160 stupňů asi hodinu. Necháme vychladnout, oloupeme a brambory najemno nastrouháme. Smícháme mouku se škrobem, solí a nastrouhanými bramborami a vypracujeme těsto. Z něho vytvoříme válečky, které rozkrájíme na kousky a z každého kousku vytvarujeme nok. S těstem pracujeme co nejrychleji, aby nám nezřídlo. Vaříme v osolené vodě asi 8 – 10 minut.

Na omáčku na oleji orestujeme pokrájenou jarní cibulku a česnek (nakrájený nadrobno). Po chvilce přidáme hlívu, a jakmile se zatáhne, zalijeme vývarem a přidáme tymián. Vaříme, dokud hlíva nezměkne. Přilijeme smetanu, přisypeme nastrouhaný parmezán, krátce povaříme a dle potřeby zahustíme.

 

 

Domácí špaldové loupáčky

(6 ks)

100 rýžového (či jiného) mléka

13 g čerstvého droždí

špetka soli

1 vejce

210 g hladké špaldové mouky (bílé)

50 g másla (nebo cca 35 g ghí)

25 g třtinového cukru

špetka vanilkových semínek

mák na posypání

Žloutek oddělíme od bílku. Mléko mírně ohřejeme, přidáme lžičku cukru, rozdrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. V misce rozetřeme žloutek s máslem, cukrem a vanilkovými semínky. Přisypeme mouku promíchanou se solí a vlijeme vzešlý kvásek. Vypracujeme těsto, které necháme asi hodinu kynout. Na pracovní ploše těsto rozdělíme na 6 bochánků, každý rozválíme do trojúhelníkového tvaru. Srolujeme to tvaru loupáčku, potřeme bílkem a posypeme mákem. Necháme na plechu ještě cca 15 min dokynout. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů cca 20 min.

 

 

Žitný hruškový koláč

(koláčová forma o průměru 28 cm)

2 vejce

300 g sójového (nebo klasického bílého) jogurtu

4 hrušky

250 ml sójového (či jiného) mléka

100 g žitné mouky

200 g žitné mouky celozrnné

100 ml kokosového oleje

1 prášek z vinného kamene

1 kávová lžička mleté skořice + trocha na posypání

špetka soli

85 g panely (či cca 95 g třtinového cukru)

2 – 3 polévkové lžíce medu

tuk na vymazání a mleté ořechy na vysypání formy

Žloutky oddělíme od bílků, bílky dáme stranou. Žloutky prošleháme s panelou, medem, vejci a olejem a postupně střídavě přidáváme smíchané sypké suroviny a mléko. Vymíchané těsto nalijeme do vymazané a vysypané formy, poklademe pokrájenými hruškami a lehce posypeme trochou mleté skořice. Pečeme asi 55 – 60 minut v troubě vyhřáté na 180 stupňů.

 

 

Ovesné sušenky z mouky z červené pšenice

(24 ks)

100 g ovesných vloček

135 g mouky z červené pšenice

70 g panely (nebo 80 g třtinového cukru)

70 g drcených ořechů (směs dle chuti)

130 g másla

3 polévkové lžíce medu

2 polévkové lžíce vody

1,5 kávové lžičky vinného prášku

špetka skořice

5 polévkových lžic směsi semínek (slunečnicová, sezamová, konopná, chia…)

V misce smícháme vločky, prosátou mouku s vinným kamenem, cukr, ořechy, semínka a skořici. V druhé misce smícháme rozpuštěné máslo s medem a vodou. Obě směsi spojíme a dobře promícháme. Navlhčenýma rukama z těsta utvoříme kuličky, které opatrně mírně zploštíme. Na plechu vyloženém pečícím papírem necháme mezi sušenkami větší rozestupy, jelikož se při pečení trochu roztečou. Pečeme v troubě vyhřáté na 150 stupňů cca 15 – 20 min do zlatohněda. Po upečení sušenky nepřendáváme, necháme je nejprve vychladnout.

(na fotografii světlejší ze sušenek, recept na čokoládové bude součástí příštího článku)

 

 

Příště se podíváme „na zoubek“ moukám bezlepkovým...


©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová


http://www.bazalkahk.cz/zbozi/bazalka/potraviny-ochucovadla-koreni-ochucovadla-cukry/5598-bio-susena-trtinova-stava-panela-300g/
http://www.bazalkahk.cz/zbozi/bazalka/temata-vegetarian/1346-bio-jahelny-napoj-1l-pro-bio/
http://www.bazalkahk.cz/zbozi/bazalka/potraviny-zdrave-potraviny/6999-bio-dobre-ghi-450ml-natural/
http://www.bazalkahk.cz/zbozi/bazalka/potraviny-orechy-seminka-susene--susene-ostatni/7197-bio-modry-mak-150g--pro-bio/
http://www.bazalkahk.cz/zbozi/bazalka/temata-peceni/2348-bio-vlocky-ovesne-jemne-500-g-bio-country-life-/

 

Zdroj inspirace:

www.probio.cz

http://kucharkazesvatojanu.blogspot.cz

Vaříme s dětmi pro děti (P. Novotná)

BIO mouka pšeničná celozrnná jemná 1 kg Probio

BIO mouka pšeničná celozrnná jemná 1 kg Probio

Vyprodáno
Cena s DPH
32 Kč
momentálně vyprodáno
Bio mouka žitná celozrnná jemná 1 kg

Bio mouka žitná celozrnná jemná 1 kg

Vyprodáno
Cena s DPH
43 Kč
momentálně vyprodáno
BIO špaldová mouka hladká 1kg Probio

BIO špaldová mouka hladká 1kg Probio

Vyprodáno
Cena s DPH
57 Kč
momentálně vyprodáno
Bio špaldová mouka polohrubá 1kg

Bio špaldová mouka polohrubá 1kg

Vyprodáno
Cena s DPH
74 Kč
momentálně vyprodáno
BIO celozrnná mouka ječná PROBIO 1kg

BIO celozrnná mouka ječná PROBIO 1kg

Vyprodáno
Cena s DPH
44 Kč
momentálně vyprodáno
Bio chlebová mouka žitná 1kg ProBio

Bio chlebová mouka žitná 1kg ProBio

Vyprodáno
Cena s DPH
39 Kč
momentálně vyprodáno
Předměřická mouka žitná tmavá chlebová 1kg Mlýny Voženílek

Předměřická mouka žitná tmavá chlebová 1kg Mlýny Vožení..

Skladem
Cena s DPH
24 Kč
Bio chlebová mouka špaldová 1kg ProBio

Bio chlebová mouka špaldová 1kg ProBio

Vyprodáno
Cena s DPH
59 Kč
momentálně vyprodáno
BIO mouka špaldová celozrnná jemná Probio 1 kg

BIO mouka špaldová celozrnná jemná Probio 1 kg

Vyprodáno
Cena s DPH
55 Kč
momentálně vyprodáno
Ovesná mouka 300g Natural

Ovesná mouka 300g Natural

Skladem
Cena s DPH
20 Kč
Chlebové koření SONNENTOR

Chlebové koření SONNENTOR

Vyprodáno
Cena s DPH
70 Kč
momentálně vyprodáno
Psyllium 100g Grešík

Psyllium 100g Grešík

Skladem
Cena s DPH
71 Kč
Bio kokosový cukr 250g Dragon

Bio kokosový cukr 250g Dragon

Vyprodáno
Cena s DPH
107 Kč
momentálně vyprodáno
BIO dezert Provamel sójový čokoládový 525g

BIO dezert Provamel sójový čokoládový 525g

Skladem
Cena s DPH
52 Kč
Bio jihoafrické rozinky Modrý Thompson 200g

Bio jihoafrické rozinky Modrý Thompson 200g

Vyprodáno
Cena s DPH
38 Kč
momentálně vyprodáno
Bio rozinky Sultánky 150g

Bio rozinky Sultánky 150g

Skladem
Cena s DPH
27 Kč
Smetana ovesná 250 ml BIO OATLY

Smetana ovesná 250 ml BIO OATLY

Skladem
Cena s DPH
36 Kč
Bio mouka CZ z červené pšenice 450g Bio Harmonie

Bio mouka CZ z červené pšenice 450g Bio Harmonie

Vyprodáno
Cena s DPH
24 Kč
momentálně vyprodáno
nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce